Marketingový slovníček


Jsou přinejmenším dvě místa, kde některá slova mají jiný význam než obvykle a čeština dostává od svých uživatelů největší kapky nápravná zařízení třetí výchovné skupiny a pražské ofisy, kde se mluví novodobým márketink spíkem. Zalistujme v knize Petra Černého „Jak udělat kariéru“ z vydavatelství Computer Press a osvojme si některé pojmy z manažerštiny.

 

Badžet
Rozpočet. Musí to být ta nejmenší věc na světě, protože at' už přijdete s jakýmkoli nápadem, do badžetu se nikdy nic nevejde.

Bektuskúl
Zpět do školy. Velký marketingový svátek, skoro tak milovaný jako krismes. Během bektuskúlu se dá prodat i ten nejhorší džank. Stačí jen pokreslit příšerami z Pokémonu.

Brejnstorm
Tortura. Snaha něco vymyslet po včerejším flámu. Čím má člověk větší kocovinu, tím je větší pravděpodobnost, že na brejnstorm přijde bikbos.

Byzy
Vytížený. Člověk v ofisu si neustále stěžuje, že je totálně byzy. Na druhou stranu kdyby nebyl byzy, tak by z něj byl lúzr, což je ještě horší. Vzniká tak začarovaný kruh, který ukončí až milosrdný infarkt kolem roku 2050.

Čenl
Prodejní kanál. Název vznikl z toho, že v čenlu se vždycky utopí spousta peněz na konference a další zbytečnosti, ale výsledky nějak nikdy nejsou vidět.

Dajrekt mejl
Potištěný papír, který se vkládá do obálky s komerční nabídkou, aby byla těžší a lépe letěla do koše.

Džank
Produkt příšerné kvality, který dovážíme z jihovýchodní Asie a který ani při nejlepší vůli nemůžeme označit za prémiový.

Ekaunt
Leonardo da Vinci ve tvorbě koláčových grafů a brzda všech projektů.

Imič
Nejdůležitější majetek každého člověka v ofisu. Imič je třeba pěstovat tím, že chodíme v cool botách, hodně mluvíme o sobotním golfu v Mariánkách, a když voláme mamince, jestli už nám vyprala prádlo, jdeme raději na chodbu.

Krismes
Hlavní roční období v marketingu. Začíná v září, ideálně hned po velkém svátku bektuskúl. Během krismesu se lončuje spousta ofrů a promo stíhá promo. Jsme tak byzy, že kolikrát nestíháme ani pořádný lanč.

Kólnout
Zatelefonovat, někdy i přeposlat mejlem.

Konzjúmři
Banda lúzrů, kterým chceme vnutit naše ofry.

Lanč
Cool oběd na nějakém in místě. Když není čas na lanč, objedná se něco z picošky nebo aspoň čískejk.

Lončovat
Spustit nějaký proudžekt, promo nebo prodakt. Třeba když starou známou sušenku napatláme z jedné strany marmoškou, můžeme říct, že jsme právě lončli nový produkt „Happy Active Kids With Fruits“. Měsíc po lonči se napíše prezoška, která dokáže, že lonč byl úspěch.

Lúzr
Člověk, který není jako my a naši kamarádi. Častým znakem je, že ještě nejedl v Solidní nejistotě, nebyl ještě v Thajsku a vůbec tak nějak zaostává.

Mítink
Porada. Kus vorku bez surfování, často spojený s posloucháním cizích prezošek, a především kreslením kytiček, autíček a obličejíků do poznámkového bloku.

Odkomunikovat
Říct.

Ofis
Opak houmu. Klimatizované místo, kde se uskutečňuje vork.

Ofr
Cokoli, na co se dá narazit cenovka.

Ofsajt
Výjezdní zasedání. Pro nás mladé a úspěšné je ofsajt tím, čím byl pro pionýry Artěk. Přes den se ručkuje přes potok (neboj, tým tě podrží!), večer je ideologie a družba s tou kočkou z reklamního.

Prémiový produkt
Výrobek, který je tak nesmyslně předražený, že si to uvědomuje i sama naše firma.

Prezoška
Budovatelské nadšení a smělá sci-fi převedená do podoby slajdů. V mnoha firmách jediný způsob, jak něco odkomunikovat šéfům.

Promo, promoušn
Připevnění nápisu „sleva" na náš ofr. Dříve se často jednalo o skutečné akční nabídky, časem se však ukázalo, že to není potřeba. Letní promo může plynule přejít do krismesového proma, aniž by se třeba jen změnila cenovka.

Proudžekt
Chaotický sled prezošek a mítinků, který může skončit lončem nějakého proma.

Rep
Reprezentant firmy, pěšák marketingu, ve staročeštině prodavač. Zatímco rep by skoro vždycky zvládl práci svých šéfů, jeho šéfové by nasazení v terénu nepřežili.

Síárem, KRM
Sofistikovaný systém boje se zákazníky, aby neměli sílu volat na drahé infolinky.

Soljúšn
Řešení. Cool slovo pro ofr, zejména v IT průmyslu. Prodávat zboží nebo nabízet služby už není in, ted' je třeba poskytnout komplexní soljúšn. Třeba minerálka je komplexní soljúšn žízně a tak podobně.

Stretýdži
Několik vznosných slajdů s mohutnou vizí na léta dopředu. Stretýdži obvykle vydrží šest měsíců, pak velký vizionář nenápadně změní názor, ale na to se nevyplatí upozorňovat. Stretýdži má pro firmu ten přínos, že její vytváření zabaví šéfy, kteří by jinak mohli natropit větší škody.

Tým
Sada dynamických floutků, kteří neustále přemýšlejí, jak svou práci dynamicky přesunout na jiné týmmembry.

Veb
Např. idnes.cz, lidovky.cz a blesk.cz, místa, kam si chodíme na 2–3 hodinky denně odpočinout od vorku.
Veb bystří naše smysly tím, že nás nutí bleskově překlikávat okna, jakmile se objeví šéf.

Vork
Celodenní surfování po vebu, nárazově přerušované mítinky, vytvářením prezošek a postáváním v kuchyňce.
Kdo má dobrý vork, není lúzr.

 

 

  • Petr Černý – Jak udělat kariéru
  • Computer Press, datum vydání: únor 2010, prodejní kód: KE0448
    ISBN: 978-80-251-2749-0
    EAN: 9788025127490

 

 

 

 

 

 

 

Strana 1 z 1

Doporučuji:

Accounting Group s. r. o. - komplexní ekonomické služby, daňová evidence, účetnictví a daňová přiznání | Brno

 

 

Přečtěte si také:

Co je to logo?

 

Historie slavných značek

 

Jak vnímáme reklamu

 

Jaroslav Hašek: Vyhubení praktikantů speditérské firmy Kobkán

 

Jak zvolit název firmy?

 

Jak vznikly názvy známých firem

 

Jaroslav Hašek: O vhodných názvech

 

 

Reference – logotypy:

Reference: logotypy

 

 

Reference: logotypy

Reference: design


Reference: webdesign

Přečtěte si